Alapítói okirat



Dr. Kardos Sándor alapító a magyar joggal és az európai jogharmonizációval kapcsolatos tudományos kutatás és tevékenység támogatására - közhasznú céllal - határozatlan időre a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény 74./A § értelmében az alább meghatározott célra Alapítványt hoz létre.

Az Alapítvány nyitott, céljai elérése és feladatai teljesítése érdekében kész együttműködni minden olyan bel- és külföldi szervezettel, közösséggel, intézménnyel és magánszeméllyel, amely/aki az Alapítvány Alapító Okiratában meghatározott célok érdekében kész tevékenykedni.

Az Alapítvány működése nyilvános, munkája során támaszkodni kíván minden építő jellegű szakmai és társadalmi kezdeményezésre, javaslatra, észrevételre.

1. Az Alapítvány neve: Alapítvány a Jogközelítésért és Jogharmonizációért

2. Az Alapítvány székhelye: 4027 Debrecen, Libakert utca 7. I/3.

3. Az Alapítvány célja:

A Közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvényben felsorolt közhasznú tevékenységek közül:

  • Nevelés, oktatás képességfejlesztés, ismeretterjesztés
  • Kulturális tevékenység
  • Tudományos tevékenység, kutatás
  • Emberi és állampolgári jogok védelme
  • Euroatlanti integráció elősegítése
  • gyermek- és ifjúságvédelem, gyermek- és ifjúsági érdekképviselet



Az Alapítvány célok megvalósítása érdekében a következő módszereket alkalmazza:

  • Oktatás, ismeretterjesztés
  • Tudományos előadások és konferenciák szervezése
  • Tudományos publikációk támogatása
  • Jogsegély szolgálat
  • A Hajdú-Bihar Megye területén működő hivatásos pártfogók munkájának segítése, jogi tanácsadás a pártfogoltak részére a Hajdú - Bihar Megyei Közigazgatási Hivatal Megyei Gyámhivatalával kötött megállapodásban foglaltak szerint, a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény alapján
  • A fenti célok megvalósításához szükséges személyi és tárgyi feltételek biztosítása
  • Ösztöndíjat, kutatási ösztöndíjat nyújt,
  • kiadványokat ad ki,
  • külföldi és belföldi tanulmányutakat szervez,
  • pályázatokon vesz részt,
  • együttműködik önkormányzatokkal, oktatási intézményekkel, a céljaihoz kapcsolódó, területi országos és nemzetközi szervezetekkel, alapítványokkal

 

4. Az Alapítvány politikamentessége

Az Alapítvány közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt. Közvetlen politikai tevékenységnek minősül a pártpolitikai tevékenység, továbbá országgyűlési képviselői, megyei, fővárosi önkormányzati választáson jelölt állítása.
 

5. Az Alapítvány vagyona

(1) Az Alapítvány induló vagyona 30 000, - Ft azaz harmincezer Forint készpénz, melyet teljes egészében Dr. Kardos Sándor (anyja neve: Erdei Margit, 4032 Debrecen, Martonfalvi u. 4. II/7. alatti lakos) bocsátott az Alapítvány rendelkezésére.

(2) Az Alapítvány a rendelkezésre bocsátott induló vagyonnal kezdi meg működését. Az Alapítványhoz csatlakozók támogatásai, befizetései az Alapítvány vagyonát képezik.

(3) Az Alapítvány működése során céljai megvalósítása érdekében vagyonával önállóan gazdálkodik, vagyona felett a Kuratórium rendelkezik.

(4) Az Alapítvány nem fogadhat el olyan pénzeszközöket, amelyeket akár közvetlenül, akár valamely szolgáltatással összefüggésben vagyoni előny megszerzése vagy nyújtása érdekében adnak. Ilyen célra az alapítványi források felhasználása egyaránt kizárt.
 

6. Az Alapítói jogok gyakorlása

(1) Az Alapítvány alapítója: Dr. Kardos Sándor (anyja neve: Erdei Margit, 4032 Debrecen, Martonfalvi u. 4. II/7. alatti lakos)

(2) Az alapító döntési jogköre:

  • A Kuratórium tagjainak, elnökének megbízása, visszahívása,
  • A Kuratórium titkárának megbízása, visszahívása,
  • A Felügyelő Bizottság elnökének és tagjainak megbízása, visszahívása.
  • Az Alapító Okirat módosítása a törvényben meghatározott korlátozásokkal.



(3) Az alapító az Alapító Okiratban a Ptk.-ban biztosított jogainak gyakorlására - különösen halála, akadályoztatása esetére - maga helyett más személyt is kijelölhet. E személyre az alapítóra vonatkozó rendelkezések az irányadók. A kijelölést a nyilvántartásba vétel után az alapító nem vonhatja vissza.

(4) Az alapító jogosult a Kuratórium tisztségviselőinek, tagjainak megbízására és visszahívására illetve az Alapító Okirat módosítására a törvényben meghatározott korlátozásokkal.

(5) Az alapító jogosítványait korlátlan ideig gyakorolja.
 

7. Csatlakozás az Alapítványhoz

(1) Az Alapítvány nyitott, céljai elérése és feladatai teljesítése érdekében kész együttműködni érdekében kész együttműködni minden olyan bel- és külföldi szervezettel, közösséggel, intézménnyel és magánszeméllyel, amely/aki az Alapítvány Alapító Okiratában meghatározott célok érdekében kész tevékenykedni.

(2) A csatlakozók alapítói jogokat nem gyakorolnak, a csatlakozás tényével nem válnak alapítókká. Az általuk felajánlott hozzájárulás elfogadása az alapítvány részéről kötelezettséget nem keletkeztet. A csatlakozó által meghatározott feltételek elfogadásáról a Kuratórium dönt.
 

8. Az Alapítvány szervezete

(1) Az Alapítvány általános, ügydöntő, ügyintéző és képviselő szerve az 3 tagból álló Kuratórium. Az alapító a Kuratórium tagjaiból, azok megbízásával egyidőben, elnököt bíz meg. Az alapító nem lehet a Kuratórium tisztségviselője.

(2) Az Alapítvány Kuratóriuma tagjait az alapító határozatlan időre bízza meg. Az alapító a kuratórium összetételét - a Kuratórium írásos javaslatára - megváltoztathatja, egy vagy több kuratóriumi tag helyett más személyt jelölhet.

(3) Az alapító a Kuratórium tagjainak az alábbi személyeket bízza meg:

Elnök:
Dr. Szabó Krisztián (anyja neve: Szegezdi Anikó, 4027 Debrecen, Libakert u. 7. I/3. alatti lakos)

Tagok:
Dr. Szemesi Sándor (anyja neve: Illyés Elvira, 4031 Debrecen, Tócóskert tér 5. IX/67. alatti lakos)
 

9. A Kuratórium működése

(1) A Kuratórium döntéseit határozat formájában ülésein hozza. Az üléseket a napirendi pontok megjelölésével bármely tag kezdeményezésére az elnök hívja össze. Bármely tag okot és célt megjelölő írásbeli kérésére az elnök köteles a Kuratóriumot összehívni. Az ülésekre szóló meghívót, amely tartalmazza a megtárgyalandó napirendi pontokat, az ülés helyét és idejét, az ülést megelőző 5 nappal írásban vagy e-mailen kell megküldeni a Kuratórium tagjainak. Az elnök az ülés megnyitása után közli az előterjesztett napirendi pontokat, melyek elfogadásáról a Kuratórium többségi szavazattal dönt.

(2) A Kuratórium határozatait nyílt szavazással, a jelenlévők több mint felének igen szavazatával hozza. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt. Az ülés határozatképes, ha azon a Kuratórium tagjai közül legalább 2 fő jelen van.

(3) A Kuratórium szükség szerint, de legalább évente két alkalommal ülésezik. Az ülések nyilvánosak, az érdeklődők részvételének feltételeit a titkár biztosítja. Az ülések meghívóit az Alapítvány hirdetőtábláján vagy internetes oldalán el kell helyezni. Az ülésről jegyzőkönyvet kell felvenni. A jegyzőkönyvet az elnök és a jegyzőkönyvvezető hitelesíti.

(4) A Kuratórium zárt ülést tart, ha azt a személyiségi jogok védelme, vagy egyéb jogszabályban írtak kötelezővé teszik, illetve zárt ülést tarthat ha ezen szabályok azt lehetővé teszik. A zárt ülésről készült jegyzőkönyv az érintettek számára megtekinthető.

(5) A Kuratórium határozatairól az elnök köteles olyan nyilvántartást vezetni, amelyből a döntések tartalma, ideje, hatálya, valamint a mellette és ellene szavazók személye megállapítható.

(6) Az elnök vezeti a Kuratórium üléseit és az Alapítvány tevékenységét. Feladata különösen az alapítványi célok eléréséhez szükséges szerződések megkötése, az Alapítvány képviseletére feljogosító meghatalmazások kiadása. Az elnök tevékenységével kapcsolatosan költségtérítésre jogosult.

(7) A Kuratórium tagjai feladatukat a tőlük elvárható gondossággal, befolyásmentesen, szakmai kritériumok alkalmazásával, külön díjazás nélkül látják el, az Alapítvány céljainak és eszméinek maradéktalan szem előtt tartásával.

(8) A Kuratórium tagjainak az Alapítvány működésével kapcsolatban felmerült költségeit meg kell téríteni.

(9) A Kuratórium gondoskodik az Alapítvány kitűzött céloknak megfelelő működéséről. Dönt az Alapítvány szervezetének és működésének részletes szabályairól, beszámol az alapítónak az éves tevékenységéről. Gondoskodik az alapítványi vagyon lehetőség szerinti gyarapításáról, biztosítja annak leggazdaságosabb kezelését. Szükség szerint az alapítónál kezdeményezi az Alapító Okirat módosítását.

(10) A Kuratórium döntéseit meghozatalától számított nyolc napon belül az érintettekkel közvetlenül írásban köteles közölni, továbbá a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának hirdetőtábláján vagy az Alapítvány internetes honlapján közzétenni. Ha a döntés szélesebb kört érint, ennek nyilvánosságát a sajtó útján illetve az Interneten való közzététellel is biztosítani kell. Szélesebb kört érintő döntésnek tekintendő az Alapítvány szolgáltatásainak, juttatásainak igénybe vétele, így különösen pályázat kiírása, támogatás vagy ösztöndíj lehetőség meghirdetése.

(11) Az Alapítvány működésével kapcsolatban keletkezett iratokba - a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvényben foglalt korlátozásokkal - bárki betekinthet. Az erre vonatkozó kérést az Alapítvány elnökéhez írásban kell benyújtani, megjelölve a megtekinteni kívánt anyagokat. Az elnök 15 napon belüli időpontra az Alapítvány székhelyén köteles a betekintésre lehetőséget biztosítani, illetve a törvényi kizáró okról az érintettet tájékoztatni. A betekintés során az iratokról jegyzeteket, illetve - a kérelmező költségére - másolatot lehet készíteni. Az iratokat, nyilvántartásokat az Alapítvány székhelyén kell őrizni és a hozzáférést biztosítani.

(12) Az Alapítvány működésének, szolgáltatásai igénybevétele módjának, beszámolói közlésének nyilvánosságát (1997. évi CLVI. tv. 7. § (2) bekezdés d./ pont) olyan módon biztosítja, hogy az erre vonatkozó adatokat a Debreceni Egyetem Állam - Jogtudományi Karának hirdetőtábláján, az Alapítvány Internetes oldalán illetve a Kuratórium által meghatározott újságban közzé teszi.
 

10. A kuratóriumi tagság megszűnik:

  • a Kuratórium lemondásával,
  • a tag lemondásával,
  • a tag halálával,
  • ha az alapító az alapítvány céljának megvalósítása érdekében új Kuratóriumot bíz meg.

 

11. A Kuratórium tagok összeférhetetlensége

(1) A Kuratórium határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek közeli hozzátartozója, élettársa a határozat alapján: kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt. Nem minősül előnynek az alapítvány cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás.

(2) Az Alapítvány Kuratóriumának nem lehet tagja - a közhasznú szervezet megszűnését követő két évig - az a személy, aki olyan közhasznú szervezetnél töltött be - annak megszűntét megelőző két évben legalább egy évig - vezető tisztséget, amely az adózás rendjéről szóló törvény szerinti köztartozását nem egyenlítette ki. A Kuratórium tagja - illetve az ennek jelölt személy - köteles az Alapítványt tájékoztatni arról, hogy ilyen tisztséget egyidejűleg más közhasznú szervezetnél is betölt.
 

12. Az Alapítvány képviselete

Az Alapítványt a Kuratórium elnöke képviseli, az Alapítvány nevében egyszemélyben jogokat szerezhet, kötelezettségeket vállalhat. Az Alapítvány bankszámlájáról az elnök és bármely - nem alapító - kuratóriumi tag együttesen rendelkezhet.
 

13. Az Alapítvány gazdálkodása

(1) Az Alapítvány gazdálkodásáért a Kuratórium, annak szabályszerűségéért és a kimutatások hitelességéért az elnök felelős.

(2) Az Alapítvány költségvetését az elnök javaslatára a Kuratórium hagyja jóvá. A költségvetés, a beszámoló és a közhasznúsági jelentés elfogadása a Kuratórium kizárólagos hatáskörébe tartozik, a jóváhagyáshoz a Kuratórium tagjai többségének igen szavazata kell.
 

14. Az Alapítvány forrásai

(1) Az Alapítvány forrásai:

  • az alapító vagyoni hozzájárulása,
  • az Alapítványhoz csatlakozók pénzbeli, dologi és egyéb hozzájárulásai (befizetései),
  • az alapítványi vagyon hozama, kamatai,
  • egyéb források (az a-c. pontokban fel nem sorolt egyéb bevételek).


(2) Az Alapítvány bevételeinél az egyéb források között kell kimutatni a meghatározott céllal biztosított támogatásokat. Ezen összegek felhasználását, maradványainak elszámolását az Alapítvány a támogatást nyújtó szervezet előírásai szerint végzi.

(3) Az Alapítvány számára juttatott adományok és egyéb területekről származó összes bevétel az Alapítvány vagyonát bővíti.

(4) Az Alapítvány vállalkozási tevékenységet csak közhasznú céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végezhet. Az alapítvány vagyona a bankszámlán lévő pénz meghatározott időre történő lekötését kivéve befektetési tevékenységre nem használható fel.

(5) Az Alapítvány a gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt az Alapító Okiratban foglalt tevékenységére fordítja.
 

15. Az Alapítvány vagyonának felhasználási módja

(1) Az Alapítványi vagyont az Alapítvány működése megkezdéséhez, az Alapító Okiratban meghatározott célok megvalósítása érdekében, az Alapítvány szervezetének működéséhez kell felhasználni.

(2) A Kuratórium az alapítványi célok megvalósítása érdekében jogosult a teljes vagyont felhasználni.

(3) Az Alapítvány céljára rendelt vagyonból nyújtható: Rendszeres, időleges vagy eseti vissza nem térítendő alapítványi anyagi (pénz, eszköz) juttatás, ösztöndíj a fenti célok megvalósulása érdekében. Vissza nem térítendő alapítványi anyagi juttatás nyújtható az Alapítvány céljait közvetett módon elősegítő megoldás, szervezet, rendezvény vagy tevékenység finanszírozására. Fedezhetők az alapítványi célok saját szervezetben való megvalósítását lehetővé tevő tárgyi és személyi költségek.

(4) Az Alapítvány Kuratóriuma ezen anyagi juttatásokat feltételek teljesítéséhez kötheti.

(5) Az Alapítvány által nyújtott cél szerinti juttatások bárki által megismerhetők.
 

16. Az Alapítvány megszűnése

(1) Az Alapítványt az alapító határozatlan időre hozza létre, megszűnésére a Ptk. 74/E. §-a irányadó.

(2) Ha a Kuratórium tevékenysége az Alapítvány célját veszélyezteti, az alapító a kijelölést visszavonhatja és kezelőként más szervet jelölhetnek ki.

(3) Az alapító által rendelkezésre bocsátott vagyon az Alapítvány megszűnése esetén visszaszáll az alapítóra, amennyiben még rendelkezésre áll. Az ezen felül megmaradt vagyont csak hasonló célú alapítvány támogatására lehet fordítani.
 

17. Egyéb rendelkezések

(1) Az Alapítvány közérdekű feladatokat megvalósító jogi személy, működésére minden esetben a hatályos magyar jogszabályok az irányadóak.

(2) Az Alapítvány működése felett az ügyészség gyakorol törvényességi felügyeletet.

(3) Az Alapító Okiratban nem szabályozott kérdések tekintetében a Ptk. 74/A-74/F. §-aiban illetőleg a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvényben írt vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.


Kelt: Debrecen, 2008. március 03.

 

Dr. Kardos Sándor
alapító

Powered by CuteNews